Kargo

Siparişiniz tamamladığında verdiğin sipariş, hesabım sayfasındaki siparişler bölümüne eklenecektir. Bu bölümden istediğin zaman siparişinin durumunu takip edebilirsiniz. Sipariş esnasında herhangi bir problem yaşaman durumunda destek@filamentmarketim.com e-posta adresimizden bizimle irtibata geçebilirsin.

- Sipariş iptallerini yalnızca ürün kargoya teslim edilmeden önce destek@filamentmarketim.com e-posta adresimizden bizlere bilgi vererek gerçekleştirebilirsin.

- Filamentmarketim.com 'daki tüm ürünler kendi depomuzdan gönderilmektedir. Siparişlerin en hızlı şekilde hazırlanır ve kargoya teslim edilir. Siparişlerini aynı gün kargoya teslim etmeye çalışsak da pandemi koşullarından ötürü sipariş hazırlama sürecimiz 1-2 iş günü arasında değişmektedir. Cumartesi öğleden sonra, Pazar ve resmi tatil günlerinde ulaşan siparişlerin, takip eden ilk iş gününde işleme alınarak kargoya teslim edilir. Siparişinin son durumu hakkında bize 0553 047 0655 no'lu telefondan ve WhatsApp destek hattımızdan ulaşabilirsin.

- Sipariş verdiğin ürünler ARAS KARGO kargo güvencesiyle en hızlı ve güvenilir şekilde sana ulaştırılacaktır.

- Ürünlerin kargoya verildiğinde sistemde kayıtlı olan e-mail adresine e-mail gönderilerektir.

- Taşıma sırasında oluşabilecek hasarlardan kargo firması sorumludur. Bu sebeple siparişin sana ulaştığında kargo görevlisinin yanında paketini açmanı ve içinden çıkan ürünlerin hasarsız olduğundan emin olmanı önemle rica ederiz. Üründe herhangi bir hasar olması durumunda kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyip ürünü teslim almayabilirsin. Böyle bir durumda bize en kısa sürede destek@filamentmarketim.com e-posta adresimizden bilgi vermeni rica ederiz.